Galactic Alliance
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ultimate Alliance for a United Galaxy

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)

4 posters
YazarMesaj
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Race: Human
Credits: 200000
Level:
Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Left_bar_bleue20/21Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Empty_bar_bleue  (20/21)

Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Empty
MesajKonu: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeSalı Kas. 04, 2008 9:35 am

Arkadaşlar, babam tüketiciler birliği yönetim kurulunda.Kendisininde teşfiği ile bir yazı yazmaya karar verdim.Tam emin değilim konunun ne olacağına ama sizler sorduğum sorulara cevap verip,bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.Biraz anket edasında olucak aslında Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_smile

Arkadaşlar unutmayın bilhassa son sorduğum sorular sizinde yararınıza olacaktır.Bu yüzden lütfen sorularıma özenle ve doğru cevap veriniz.

Birde kısa cevap vermekten kaçınalım lütfen.Düşünce ve duyguların bir cümlelik yazılar ya da sözler ile ifade edilemez her zaman

1)Tüketiciler Birliğine üyemisiniz(siz ya da aileniz) Her iki durumda da neden?(yani neden üyesizin ya da değilsiniz)

2)Tüketiciler Birliği hakkında ne biliyorsunuz?

3)Tüketiciler Birliğine güveniyormusunuz? Bir sorununuz olduğunda size yardım edeceğine ya da göstermelik bir kurum olmadığına inanıyormusunuzYoksa sadece yasalar gibi var ama uygulanmıyor mu diye düşünüyorsunuz.böyle ise gerekçeniz nedir? Bunu düşünmeye iten olaylar nelerdir?

4)Satın aldığınız bir ürün hakkında yaşadığınız sorunlar ve satıcıların sizlere karşı olan tutumları nelerdir?

5)Son zamanlarda türk telekom ve ttnet uygulamalarında bazı sıkıntılar yaşanıyor. Zam zam ve zam.Net alırken telefonhattıda almak zorunda bırakılıyoruz yoksa vermiyorlar.Oysa böyle bir zorlama yapamazlar ve şehir içi görüşmlerine %25 zam yapıldı.Üstüne bir de hiç telefonu kullanmasanız bile 15 ytl ödemek zorundasınız ve bunun karşılığı olarak hiçbirşey verilmiyor.Ne iade ne de kontör olarak(yani bedava konuşma şeklinde)Bu konuda ki sizin ya da ailenizin ya da yakınlarınızın(mümkünse hepsi) tepkisi nedir? Düşünceleriniz?

NOT:Lütfen siyasileştirmeden sorulara cevap veriniz ve lütfen birşey bilmiyorsanız, ailenize sorup cevplayın. Bu son derece öneml benim için.ne kadar çok insan cevaplarsa, o kadar çok düşünce demektir ki şu an da ihtiyacım olan tek şey sizlerin düşünceleridir.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
http://ortadunyarpg.forumd.biz
Mandalore
Mandalore
Mandalore
Mandalore

Erkek

Char Info
Race: Mandalorian
Credits: 197000
Level:
Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Left_bar_bleue20/21Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Empty_bar_bleue  (20/21)

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeSalı Kas. 11, 2008 8:15 pm

1-) Üye değilim. Olmayı da düşünmem açıkçası. Her bireyin kendi menfaat ve haklarını, başka insanların haklarına saldırmadan savunabilmesi halinde böyle kuruluşlara gerek kalmayacağını düşünüyorum. Tabiki güzel uygulamaları ve faaliyetleri vardır. Ama idealist yaklaşırım ben böyle mevzulara. Biliyorum tabiki günümüz Türkiye koşullarında hayal ettiğim sistemin yerleşemeyeceğini. Ama olsun, hayat güzeldir..

2-) Tüketicinin haklarını koruyorlardır heralde. Pek bilgi sahibi de değilim açıkçası. Ama bir tüketici olarak somut bir faydalarını görmedim. Ki bu da aslında iyi birşey bence. Eğer benim haklarımı koruyorlarsa bunu bana hissettirmeden ve ikide bir yüzüme vurmadan yapıyor olmaları güzel bir şey yani.. Tabi eğer böyle birşey yapıyorlarsa auahauaha

3-) Walla pek ihtiyacım olmuyo kendilerine. Bir öncekinde söylediğim gibi dolaylı yoldan ve benim farkında olmadığım bazı durumlarda, faydalarını görüyorumdur elbet. Ama alışverişte yada sonrasında başıma bi iş gelse birliği falan aramam. Kendim halletmeye çalışırım. Kuralları falan nedir, nasıl uygulanıyor falan hiç bilmiyorum. O yüzden yorum yapmayayım.

4-) Burası Türkiye diyip soruyu geçmek isterdim ama hadi senin hatrına cevaplamaya çalışayım. En önemli sorun "çakal esnaf" muhabbetleri bence. Vatandaşı yolunacak kaz olarak gören bu "profosyonel" zihniyet hep kazanıyor. Kazanmaya da devam edecek. Ağlamayana meme verilmez denir ya o hesap. Hakkını bireysel olarak koruyamazsan, herif seni göz göre göre kazıklar ve sen gıkını çıkaramazsan, kimse sana yardım edemez..

5-) Ya herkes telefon kullanıyo Türkiye'de. Tarifelerini falan hiç bilmiyorum ben ama dediğin gibi bir zorlama varsa katılıyorum, yanlış.. Ama çok daha önemli ve acil mevzular dönüyo memlekette. TT de insanlara yolunacak kaz gözüyle bakıyor işte.. Sokaktaki esnafın devasa versiyonu.. En ufağına bile çare bulamıyoruzki sıra büyüklere gelsin.

ps: ya böle esnaf düşmanı gibi bi anlam çıkabilir yazdıklarımdan. Aman diyim yani bi genelleme falan yok orda. Tabiki iyisi var kötüsü var her meslekte olduğu gibi. Konu tüketici birliğiyle alakalı olduğu için girdim oralara..
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeÇarş. Kas. 12, 2008 7:37 am

teşekkürler cevaplar için. Başka cevaplayacaklar?
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeÇarş. Kas. 12, 2008 3:23 pm

orta dünyadada yazmıştım aynen alıntılıyorum

1) Hayır üye değilim(z) çünkü henüz herhangi bir haksızlık başıma gelmedi, etrafımdaki gittiğim marketler onurlu ve dürüst iş yapıyorlar neyseki.

2) Çok birşey değil ama bir markette, alışveriş merkezinde vb. yerlerde bize karşı haksızlık yapılırsa oraya başvurup olumlu sonuçlar aldığımızı biliyorum.

3) Birkaç arkadaşım başlarına haksızlık geldiği için Tüketiciler Birliğine başvurdu ve son derece olumlu sonuç aldılar. Bu sebeple göstermelik bir kurum olmadığını düşünüyorum.

4) Dediğim gibi etrafımdaki satıcılar dürüst iş yapıyorlar neyseki bundan dolayı bir sorunla karşılaşmadım.

5) Evet bu aralar fiyatlarda bir pahalılaşma var. Biz bir tepki vermedik, daha tasarruflu kullanmak dışında.
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 10:41 am

Arkadaşlar lütfen daha fazla cevap yazan olsun. Bir yazı hazırlamam lazım ve bu yazı gazeteye basılacak inşallah.Hadi len!
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 1:06 pm

1-)Hayır üye değilim.

2-)Tüketicileri koruyolar.

3-)Ben kararsızım hiç öyle bir durumla karşılaşmadım.

4-)Öyle bir durum olunca hemen aldığım şeyin bozuk olduğunu söylerim oda bakar bozukmudeğil mi diğe eğer

bozuksa değiştirirvede getiren firmaya bu durumu iza eder.

5-)Biz int.sabit bir para birimi şeklinde kullanıyoruz vede telefonu bir telefon kartı ile kullanı-

yoruz onun için hiç bir sorun yok.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 6:18 pm

1) Bildiğim kadarıyla üye değiliz. Şahsi nedenim üye olunabiliceğini dahi bilmemem.

2) Üzücü bir şekilde hiç birşey bilmiyorum. Tabii bunda benimde oldukça suçum var.

3) Tüketici birliğine dair pek bir bilgim olmadığı için yorum yapmam doğru olmaz. Ama böyle bir birlik varsa eğer boş oturduklarını düşünmüyorum. Tabii çok etkili olduklarınıda zannetmiyorum.

4) Genelde satıcıdan alınan tepki "Kullanıcı hatası garanti kapsamında değil." oluyor. Haliyle paşa paşa evimize dönüyoruz.

5) Ailecek bunun şirketleri birbirini kollama politikası olarak görüyoruz. Şirketler piyasalarında aile gibi birbirlerini gerektiricek uygulamalar çıkararak zaten birey halinde bir bütünleşmeye sahip olmayan tüketicilere mallarını satıyorlar. Boykot vb. şeylerden korkmalarına gerek yok çünkü zaten bütünleşmiş bir tüketici zihniyeti yok. Akıllarda hala "Bir ben almasam ne olur?" düşüncesi var.
Mst. Marcus Cornelius
Grand Master of the Jedi
Grand Master of the Jedi
Mst. Marcus Cornelius

Erkek

Char Info
Level:
Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Left_bar_bleue21/21Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Empty_bar_bleue  (21/21)

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 7:17 pm

1)üye değilim. çokda fifi açıkcası.

2)tüketiolar Very Happy

3)kendi işimi kendim görürüm. birliğe fln ihtiyacım yok.

4)ben kendim bizzat satıcıyım. gayet şügarım Very Happy

5)bu uygulama sadece tr'de yok. ben fransadaykende france telecom aynı muameleyi yapıodu. bundan kurtulmanın tek yolu aynen fransada olduğu gibi türk telekom harici özel internet şirketlerinin de kendi hatlarını tt'a bağlı kalmadan çekeblimeleridir. bunun haricinde istediin kdr bağrın çağrın türkiyede, böle tüketici derneği fln sonuç alamazsın. böle organize olup bişeyler için direncek bi millet değiliz çünkü

saygılar
https://galacticalliance.yetkin-forum.com
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 7:51 pm

hepinize teşekkür ediyorum.Fifif ha Very Happy

devam efem devam daha çok cvp Smile
Cos Dashit
Dark Lord of the Sith
Dark Lord of the Sith
Cos Dashit

Erkek

Char Info
Level:
Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Left_bar_bleue21/21Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Empty_bar_bleue  (21/21)

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeSalı Ara. 30, 2008 12:15 am

)Tüketiciler Birliğine üyemisiniz(siz ya da aileniz) her iki durumda da neden?(yani neden üyesizin ya da değilsiniz)

Hayır değilim. Bir işe yaradığını düşünmüyorum

2)Tüketiciler Birliği hakkında ne biliyorsunuz?

Kararlarının bir yaptırım gücü olmadığını bilmek bana yetiyor.

3)Tüketiciler
Birliğine güveniyormusunuz? Bir sorununuz olduğunda size yardım
edeceğine ya da göstermelik bir kurum olmadığına inanıyormusunuzYoksa
sadece yasalar gibi var ama uygulanmıyor mu diye düşünüyorsunuz.böyle
ise gerekçeniz nedir? Bunu düşünmeye iten olaylar nelerdir?

Sikayetvar.coma baktığınızda tonla tüketici birliği kararı olmasına rağmen firmalar uygulamıyorlar. Belki küçük şirketleri korkutmada işe yarıyorlardır.

4)Satın aldığınız bir ürün hakkında yaşadığınız sorunlar ve satıcıların sizlere karşı olan tutumları nelerdir?

Açıkçası para olmadığından uzun zamandır yeni bişi alamadım.

5)Son
zamanlarda türk telekom ve ttnet uygulamalarında bazı sıkıntılar
yaşanıyor. Zam zam ve zam.Net alırken telefonhattıda almak zorunda
bırakılıyoruz yoksa vermiyorlar.Oysa böyle bir zorlama yapamazlar ve
şehir içi görüşmlerine %25 zam yapıldı.Üstüne bir de hiç telefonu
kullanmasanız bile 15 ytl ödemek zorundasınız ve bunun karşılığı olarak
hiçbirşey verilmiyor.Ne iade ne de kontör olarak(yani bedava konuşma
şeklinde)Bu konuda ki sizin ya da ailenizin ya da
yakınlarınızın(mümkünse hepsi) tepkisi nedir? Düşünceleriniz?

Telekom tekel olduğu sürece yapılacak bişi yok. geri kalanı abesle iştigal
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeÇarş. Ara. 31, 2008 4:15 pm

1-üye değilim tüketici birliğini nerede görmüşüm ki üye olayım?

2-internet sitesi bile aktif değil- valla şimdi baktım Very Happy -

3-tüketici birliğinin bir varlığı yok anladığım kadarıyla yaptırım gücü yok kısacası sıradan bir sivil toplum örgütü dolayısıyla beklentiler çokta fazla değil

4-satıcılar ile sorun nadiren yaşıyorum özellikle büyük mağzalar bu tarz konularda daha güvenilir

5-tekel büyük sorun bu konuda bence internet alt yapısı oluşturma hakkı sadece telekoma değil diğer şirketlerede tanınmalı rekabet kaliteyi getirir

aynı şey sabit hatlaradada geçerli bu gün cep telefonu operatörleri bile telekomu kalite arttırmaya zorluyor eğer ki sabit hatlarda rekabet olsa üst düzey hizmet alabiliriz

oldumu?
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimeÇarş. Ara. 31, 2008 6:29 pm

hepinize teşekkür ediyorum Smile
Lthien Elensar
Grand Jed Master
Grand Jed Master
Lthien Elensar

Kadın

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)   Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın) Icon_minitimePerş. Ocak 01, 2009 2:09 pm

Evet arkadaşlar genel manada 5.sorumum dan bihaber olunduğunu ve dahası bazılarının burada öğrendiğini gördüm. En çokta bu olayla ilgili bir bilgi alma gereksinimi pek duymadığınızı hatta hakkınızı aramak için bir çaba dahi gösterilmediğini. Ne bekliyorsunuz hakkınızı aramak için? Bir ****** daha mı çıkmalı ortaya?

Bazı arkadaşlarımız sadece küçük işletmelere gücü yeter diyor ama açıklamama izin verirseniz bu düşünce yanlıştır.Asıl büyük işletmelere büyük etkisi var.çünkü medya tehtiti gibi bir güç var elimizde. Anında geri adım atıyorlar,zira belli bir ünü var ve zedelenmesini istemezler.Bunun örneğini aşağıda göreceksiniz.

5.sorumda ki olaylar hakkında bilgi vermek istiyorum. Şu an Türktelekom sabit aldığı 10-15 tl nin karşılığında beleş konuşma hakkını tanayacak, ocaktan itibaren de net alırken tel hattı almak zorunda kalmayacaksınız ve bunların hepsi de tüketiciler birliğinin başlattığı kampanyalar sayesinde oldu.Şu an da ise Kredi Kartı Mağdurları için bir kampanya mevcut.hepinizi buna kaıtlmaya davet ediyorum.

http://kredikarti.tuketiciler.org/

Şimdi 6.soruma gelelim. Bu 5.sorunun çözümü için ne diyorsunuz? Tüketiciler Birliğinin göstermelik olduğunu,bir yapırım gcü olmadığını düşünenlerin fikri azıcık olsa değişti mi? Smile

Tüketiciler Birliği ve Sorunları(Lütfen biraz zaman ayırın)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-