Galactic Alliance
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ultimate Alliance for a United Galaxy

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Işın kılıcının Tarihi...

2 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

Işın kılıcının Tarihi... Empty
MesajKonu: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimeSalı Şub. 05, 2008 6:13 pm

IŞIN KILICININ TARİHİ

Jedi’lar, süper ısıda bir madde bularak, bunu çubuk şeklinde bir sınırlandırma alanı üretmekte kullandılar. Bu alan ayarlandığında hiçbir nesne bu ultra sıcak maddeden geçemiyordu. Bu madde, ölümcül keskin bir ışık yaratmaktaydı ve hemen hemen her maddeyi kesebiliyordu. Bu tarz alanlar birbirini bloklayarak, en iyi savunmayı birbirlerine karşı yapıyordu.
Bu şekilde yaratılan ilk ışın kılıcı benzeri silahlar, kuşatma amaçlı olarak “dondurulmuş ışın” teknolojisi kullanılarak üretildi. Bunlar ayrı bir güç kaynağına ihtiyaç duymaktaydı ve genellikle bu kaynak arkadan sağlanırdı. Güç kaynakları ve elemanları daha sonraki zamanlarda küçültülerek basit silahlar yaratılmasından kullanıldı.
Küçük ışın kılıcı, yüz yüze çarpışan bölüklerin kullanımına uygundu.
Büyük Sith Savaşı sırasında, çoğu ışın kılıcı Kadril gezegeninden çıkarılarak, tıp ve haberleşme alanında pek çok değişik şekilde kullanılan kunda taşları ile üretilmişti. Aynı zamanda kunda lensleri, normal ışın kılıcı lensleri ile kombine edilerek, daha geniş ve yoğun enerji üretilmesi sağlanırdı.
Işın Kılıcının rengi, yapımında enerjiyi yoğunlaştırma ve odaklanma için kullanılan kristalin özelliklerine göre farklılık gösterir. Yeni Sith Savaşları’na kadar Jedi Düzeni’nce kullanılan kristaller farklı gezegenlerden geldiğinden farklı renklere sahipti. Kılıç renkleri mavi, yeşil ve kırmızıya ek olarak mor, turuncu, gümüş, turkuvaz, pembe, bronz, sarı ve muhtemelen beyaz, gümüş ve altın renklerini kapsayan geniş bir yelpaze içerirdi. Ancak Savaşlar Sith’lerin lehine gelişince ve Sith’ler Ilum gezegeni dışında tüm kristal kaynaklarını Jedi’lardan gizledi yada yok etti. Bu nedenle, son bin yıl boyunca Düzen’in tarihi Ilum’da bulunmuştur. Jedi’lar da uzun süren bu savaşlar sonucu, ışın kılıcı yapım sırlarını gizli tutmaya başladılar.

Işın kılıcının Tarihi... 002

Zamanla Jedi’lar, Ilum’da bulunan mavi ve yeşil gibi daha sık karşılaşılan kristalleri kullanır oldu. Genelde kristaller Ilum’a, eğitimlerini tamamlayıp Jedi olmak için gelen Padawanlarca bulunurdu. Her Jedi ve Sith istediği renkte ışın kılıcı seçmekte özgürdü.

Obi-Wan Kenobi mavi bir kılıç kullanırken, Mace Windu mor bir ışın kılıcı kullanırdı. Üstat Mace Windu’nun kendisine ait nadide kristali almak için Hurikane’in kayadan vücut bulmuş yerlileri ile karşı karşıya geldiği söylenirdi.

Bazıları ise, Windu’nun kullandığı Vapaad tekniği karanlık tarafa çok yakın olduğundan kılıcındaki bu kırmızı etkinin dövüş tekniğinin bir sembolü olduğunu düşünürdü. Bir Jedi öğrencisi olan Gantoris, beyaz çekirdeğinin içinde yüzen bir gökkuşağının olduğu menekşe rengi bir ışın kılıcı yapmıştı.

Yeni Jedi Düzeni zamanlarında, Sith İmparatorluğu tarafından uzun süre saklanmış gezegenlerin, Yeni Cumhuriyet sayesinde yeniden keşfedilmesi ile Jedi’lar yeniden turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor ve açık mavi gibi farklı renklerde silahlar kullanmaya başladılar.

Sith’ler ışın kılıcı kullanmaya başladıklarında tüm kristal kaynakları Jedi’ların ellerinde bulunduğundan ışın kılıçlarının yapımında sentetik kristaller kullandılar. Bu nedenle kullandıkları ışın kılıçlarının rengi parlak kırmızıdır. Bu daha sonra gelenek haline geldiğinden, ilerleyen dönemlerde kristal kaynaklarının bazıları kendi ellerine geçmiş olsa da kırmızı renkli kılıçlar kullanmaya devam ettiler. Ayrıca, Sith’ler için kırmızı aynı zamanda kanın sembolü olduğu için de sevilir.

Her ne kadar, Sith’lerin kullandığı sentetik kristaller sayesinde normal yeşil ve mavi ışın kılıçlarından daha güçlü ışın kılıçları üretilebildikleri iddia edilse de; bu kristaller saf olmadıkları ve içlerinde sentetik bileşenler bulunduğu için kılıcın odaklanmasında tercih edilmezler.

Büyük Jedi Katliamından sonra ışın kılıçları az bulunan antik kalıntılar haline geldiler. Bazı koleksiyoncular için değerli olduklarından, sadece onlarda ve karaborsada görülebilir oldular.
Uygunluk Sözü

Işın kılıcının Tarihi... 003

“Master Eeth Koth, size vermem gereken bir şey var. Sizin kendi ellerinizle yaptığınız ve bir zamanlar bana emanet ettiğiniz. Güveninize layık olarak bu ışın kılıcını size geri veriyorum.”
-Master Mace Windu

Bir Jedi ın geleneksel olarak ışın kılıcını başka bir Jedi’a vermesine “Uygunluk Sözü” denir. Bu değiş tokuş ciddi ve kutsal bir bağı göstermektedir.

[alıntıdır]

En son tarafından Perş. Şub. 07, 2008 8:44 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Mandalore
Mandalore
Mandalore
Mandalore

Erkek

Char Info
Race: Mandalorian
Credits: 197000
Level:
Işın kılıcının Tarihi... Left_bar_bleue20/21Işın kılıcının Tarihi... Empty_bar_bleue  (20/21)

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimeÇarş. Şub. 06, 2008 6:12 pm

Bu uygunluk sözü geyiği republic serisinde geçiyodu galiba?

Hayatımda öle saçma şey duymadım auahauah
Mst. Marcus Cornelius
Grand Master of the Jedi
Grand Master of the Jedi
Mst. Marcus Cornelius

Erkek

Char Info
Race: Human
Credits: 200000
Level:
Işın kılıcının Tarihi... Left_bar_bleue21/21Işın kılıcının Tarihi... Empty_bar_bleue  (21/21)

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimeÇarş. Şub. 06, 2008 6:40 pm

konusma len asker..eşşek hoşaftan ne annar Evil or Very Mad
https://galacticalliance.yetkin-forum.com
Mandalore
Mandalore
Mandalore
Mandalore

Erkek

Char Info
Level:
Işın kılıcının Tarihi... Left_bar_bleue20/21Işın kılıcının Tarihi... Empty_bar_bleue  (20/21)

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 6:10 pm

auahauah abi bizimde sith lord deneyimimiz oldu biraz yaw Very Happy deathstar dışında bi hayrını görmedim gerçi. Bi ihanet planlayalım dedik camdan bakar gibi gördü dark lordumuz Evil or Very Mad (Saygılar Ceyhun abi ehehe)
Mst. Marcus Cornelius
Grand Master of the Jedi
Grand Master of the Jedi
Mst. Marcus Cornelius

Erkek

Char Info
Level:
Işın kılıcının Tarihi... Left_bar_bleue21/21Işın kılıcının Tarihi... Empty_bar_bleue  (21/21)

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 6:33 pm

şaka yapıom len Smile var ama jedi'ların o tip gelenekleri. ışın kılıcı çok önemli yer tutuyo hayatlarında. kılıcını başka birine vermek baya önemli bi hadise Wink
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 7:19 pm

sen bana verdin kılıcını üstaddddd Very Happy yedek ama olsun Very Happy
Mst. Marcus Cornelius
Grand Master of the Jedi
Grand Master of the Jedi
Mst. Marcus Cornelius

Erkek

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 7:20 pm

kıymetini bil işte Very Happy yakarım walla kaybedersen
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 7:23 pm

haa kaybetme demişken ben içindeki kristal'i iyi para eder diye sattım xD bir sorun olmaz demi Very Happy
Mst. Marcus Cornelius
Grand Master of the Jedi
Grand Master of the Jedi
Mst. Marcus Cornelius

Erkek

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 7:28 pm

hımm kaça sattın. alırım yarısını
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 7:34 pm

bin kredi ye verdim vonglara, onlarda yedi Very Happy zuhaha aklıma bir şey geldide çok şey iğrenç olur xD
Mandalore
Mandalore
Mandalore
Mandalore

Erkek

Char Info
Level:

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:11 pm

bence de çok iğrenç olur auuahauh Kafamda canlandı bi anda.. Quinlan Vos gibi hissettim Very Happy
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:20 pm

Güzel yazmışsın eline sağlık.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:34 pm

yazı alıntı sanırım bir yerde daha bunu görmüştüm gibi geliyor ama çıkartamadım

nakres alıntımı değilmi bu yazı???????...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:39 pm

Tengri demiş ki:
yazı alıntı sanırım bir yerde daha bunu görmüştüm gibi geliyor ama çıkartamadım

nakres alıntımı değilmi bu yazı???????...

yazı alıntı bende görmüştüm buna benzer birşey
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:44 pm

alıntıdır Smile starwarsturk'den...(çok pardon yazmayı unutmuşum Neutral )
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:45 pm

........

En son tarafından Perş. Şub. 07, 2008 8:57 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Işın kılıcının Tarihi...   Işın kılıcının Tarihi... Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 8:48 pm

alıntıdır yazdı zaten Very Happy bende biliyorum siteyide vermek istemedim şimdi Very Happy

Işın kılıcının Tarihi...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-